Ker se večina ljudi ne spozna in ne ve kaj je L-karnitin in kakšni so učinki, če jih zaužijemo, sem se odločila to objavo deliti z vami in vas seznaniti z informacijami.
Kaj je L- karnitin?
L-karnitin se naravno nahaja v organizmu živali in ljudi. Prisoten je skoraj v vseh celicah. Ob športni aktivnosti lahko olajša okrevanje mišic in spodbuja porabo maščob kot vira energije.
L-karnitin je snov, ki jo človeško telo proizvaja iz aminokislin lizina in metionina. Za učinkovito proizvodnjo potrebuje še vitamin C, železo, niacin in vitamin B6. L-karnitin je nujno potreben za transport maščobnih kislin iz krvi v celične mitohondrije, ki so nekakšen generator energije v celicah. Najdemo ga tudi v hrani (predvsem v mesu in mlečnih izdelkih), vendar vnos s hrano ni nujno potreben. V mirovanju in pri običajnih opravilih ga je namreč za prenos maščob v mitohondrije v telesu več kot dovolj.

Vloga L- karnitina
Leta 1905 so L- karnitin prvič izolirali iz mišičnega tkiva, do leta 1960 pa so potrdili njegovo vlogo v procesu izrabljanja dolgoverižnih maščobnih kislin. Raziskave, opravljene v zadnjem času kažejo na njegovo vlogo pri pospeševanju oksidacije maščobnih kislin pri zdravih odraslih.
V celicah ima vlogo prenosa maščobnih kislin skozi membrano mitohondrijev. Pomemben je tudi pri presnovi aminokisline lizina, razvejanih aminokislin ( valina, levcina in izolevcina) ter acetil koencima A (acetil-CoA). Zadostne zaloge L- karnitina zagotavljajo stabilnost celičnih membran, ketogenezo, nastajanje uree in pretvorbo toksinov.
L- karnitin proizvaja naše telo samo. L- karnitin nastaja v jetrih, ledvicah in nekaterih drugih tkivih, v skeletnih in srčni mišici pa ne.
Absorbcija L- karnitina
Približno 65 – 75 % L- karnitina se absorbira iz hrane, kar poteka v tankem črevesu.
Večina, kar 95 % L- karnitina se v telesu nahaja v skeletnih mišicah. Tam je shranjen kor acilkarnitin. manjše količine L- karnitina se nahajajo tudi v jetrih. Naše telo proizvede približno 20 mg L- karnitina dnevno.
Za nastanek L- karnitina sta potrebni dve aminokislini, lizin in metionin in vitamin C, železo, vitamin B6 in niacin. Slaba preskrba s temi vitamini zato vpliva tudi na nastajanje L- karnitina.
Absorbcija L- karnitina je precej počasna, maksimalne koncentracije v plazmi so dosežene šele 4-6 ur po zaužitju, lahko pa tudi kasneje.
Učinki L- karnitina
Dodatek L- karnitina ima lahko pozitiven vpliv pri hujšanju, kadar je to v kombinaciji z zmanjšanim energijskim vnosom in fizično aktivnostjo, saj pospešuje izrabo maščobnih kislin.
L- karnitin podpira tudi delovanje srca in srčnega utripa. Pomagal naj bi tudi ljudem, ki imajo angino pektoris, aritmijo in srčne okvare.

Prehranski viri L- karnitina
L- karnitin se nahaja v mesu, rastline ga večinoma ne vsebujejo, ali pa v izredno majhnih količinah. Ljudje z normalnim načinom prehranjevanja dodatkov ne potrebujejo, prav tako ni predpisan priporočen dnevni vnos za L- karnitin.
Živilo Vsebnost L- karnitina (mg/100 g)
jagnjetina 190
govedina 143
svinjina 25
perutnina 13
ribe 3 - 10
jajca 0,8
gobe 2,6
korenje 0,4
riž 0,3
banana, paradižnik 0,1
Vir:Kohlmeier M. Nutrient metabolism. Food science and technology international series, VB, Elsevier, 2003.
Vir:
Kohlmeier M. Nutrient metabolism. Food science and technology international series, VB, Elsevier, 2003.